Merhaba Web Sitemize Hoş Geldiniz. Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çalışma Günleri : Hafta İçi Hergün 08:00-18:00
  Telefon : +90- 258 263 33 30

dis-eti-cekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

dis-eti-cekilmesi

dis-eti-cekilmesi

Diş eti çekilmesi diş eti sınırının mine seviyesinin altına düşerek kök yüzeyinin açılmasıdır. Diş eti çekilmesi genç ve yaşlılar olarak toplumun tüm bireylerinde diş eti çekilmesi görülür.
Diş eti çekilmesinin sebepleri yanlış diş fırçalama tekniği ile diş fırçalama, diş fırçalama sayısının günde 3 kereden fazla olması, sert diş fırçalama, dişlerdeki yer değişikliği, yüksek ve anormal frenulumlar, diş eti hastalıkları ve daha önce yapılmış hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine yol açar.
Diş eti çekilmesi yaşamamak için Dişler orta sert bir fırça ile süpürme hareketiyle fırçalanmalı ve asla çok sert olmamalıdır.
Diş eti hastalıkları diş eti çekilmesine Diş eti hastalıkları diş etinin içinde meydana gelen iltihapsal hastalıklardır. Diş etinin içerisinde oluşan iltihap dişi çevreleyen kemik dokusunda erime meydana gelir ve kemik dokusunda çekilmeye sebep olur. Diş eti dokusunda kemik dokusunu takip ederek diş eti çekilmesine sebep olur.
Diş eti çekilmesi fırçalamanın bozulmasına bağlı olarak diş üzerinde plak birikmesi kök çürüklerine, diş hassasiyetine ve estetik problemlere yol açar.
Diş eti çekilmesine bağlı olarak diş eti sınırının belli bir seviyenin altına düştüğü  ve dişleri çevreleyen sert dokunun tamamen ortadan kalktığı durumlarda hastalarımız diş kayıpları yaşanabilir.
Diş eti çekilmesinde Diş eti çekilmesi durumlarında diş dokusu üzerinde meydana gelen hasarın tedavi edilmesi, diş duyarlılığının tedavi edilmesi ve çekilen diş eti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi olmak üzere 3 tedavi yöntemi uygulanır.
Diş dokusu üzerinde meydana gelen hasar da hasarlı bölgeye dolgu uygulanması veya dişin kaplanması ile tedavi edilir. Bu şekilde meydana gelmiş hassasiyet sorunu da ortadan kalkar.
Diş eti cerrahisine başvurulan durumlar hastalarımızın ön bölgelerinde meydana gelmiş olan ve özellikle estetik problem yaratan durumlarda, diş eti hastalığının ilerlediği durumlarda ve arka dişlerde kaplamanın istenildiği gibi olamayacağı durumlarda diş eti cerrahisine başvurulur.
Diş eti cerrahisi iki şekilde uygulanır. Greftleme adı verilen ilk metotta hastamızın damağından alınan ve greft adı verilen parça diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanır. Kaydırma adı verilen ikinci metotta ise çekilme olan bölgenin yanında sağlam doku varsa doku çekilmenin üzerine kaydırılarak kapatılır.
Hastaları bu süreçte neler bekliyor ?  Diş eti cerrahisi lokal anestezi altında yapılır. Ağız içerisinde yapılan diğer protez işlemleri ve cerrahi işlemlerden bir farkı bulunmaz. Operasyon sırasında hastalar ağrı duymamakla birlikte; operasyon sonrasında oluşabilecek ağrıya karşı ağrı kesici önerilebilmektedir. Greftleme metodu kullanılan hastalarda bazen damak içerisinde açık yara kalır. Bu 3-4 gün boyunca o bölgeye herhangi bir şey değdiğinde konforsuzluğa sebebiyet verebilir. Bu konforsuzluk 1 hafta içerisinde geçer ve yara bölgesi hiçbir iz bırakmadan iyileşir.
Operasyon sonrasında en dikkat edilmesi gereken konu o bölgenin mekanik travmadan uzak tutulmasıdır. Yediklerinize dikkat etmeli ve sert besinlerden uzak durmalısınız. Operasyon bölgesinin temiz tutulması tedavinin sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
Tedavi sürecinde sigara Operasyon öncesinde ve sonrasındaki bir haftalık iyileşme sürecinde olabildiğince sigaradan uzak durmaları gerekir. Bölgede yeni bir doku meydana geldiğinden o dokunun beslenmesi çok önemlidir ve sigara kullanımı beslenmeyi olumsuz olarak çok etkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir