Dr. Ali ÇOMUT | Denizli İmplant Uzmanı http://www.alicomut.com Denizli İmplant ve Periodontoloji Uzmanı, Denizli implant fiyatları, diş estetiği diyatları, Denizli Diş Beyazlatma, Denizli Diş kaplama, Denizli Ortodonti uzmanı Tue, 16 Jan 2018 22:32:01 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.3 Ağız Sağlığı http://www.alicomut.com/agiz-sagligi/ http://www.alicomut.com/agiz-sagligi/#respond Tue, 16 Jan 2018 22:32:01 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1187 ağız sağlığı 2

ağız sağlığı 2

Ağız sağlığımız bizim için çok önemli olduğu gibi bakımı da önemli olmalıdır. Beslenmemiz yeterli değilse hastalığa vitaminsizliğe yol açabilir. Ağız ve diş sağlığımız her zaman için korunmalıdır.

  Çocukluk dönemimizden ağız ve diş sağlığı çok önemsenmeli. Çünkü aldığımız vitaminler kalsiyum ve demir eksikliği dişte çürüme ya da ağızda yaralara neden olabilir. Sigara, alkol kullanımı olmamalı, şekerli yiyeceklerde dişlerimiz açısından çok tüketilmemeli, çok soğuk ve çok sıcak yemeklerden kaçınmamız gerekir. Ağız sağlığımızı etkileyen en önemli etken yediğimiz yemeklerden sonra ağızda kalan mikroorganizmanın en besini gıda atıklarının diş etinde kalmasıdır. İyi bir ağız hijyeni, düzenli diş kontrolleri bazı hastalıkların oluşmasını engelleyebilir. Ağzımızın sağlığı için sıcak yemeklerde ağzımızın yanmamasına dikkat etmeliyiz.

  Ağız kokularının ve birçok rahatsızlığında diş çürüklerinden oluştuğunu da unutmayarak dişlerimize de gereken önemi vermeliyiz. Ağız sağlığı ve diş sağlığı birbiriyle yakından ilgilidir. Ağız ve diş rahatsızlıkları kişinin konuşmasını da etkiler. Ağız kokusu herkeste olmaz. Çünkü ağız kokusu genelde iltihaplanma ya da başka bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ağız ve diş sağlığı hastalıklarında meydana gelen bozukluklar günlük hayatımızda gülme, tat alma, yeme, içme, konuşma gibi işlevleri olumsuz yönde etkiler. Bunlara bağlı olarak sosyal ilişkilerde zayıflık, öz güven azalması ya da psikolojik olarak sorunlara da neden olabilir. Ağzı kokan biri çevresini de zor durumda bırakır. Ağız sindirim sisteminin de başlangıcı olduğu için çok dikkat edilmesi gerekir. Çok baharatlı yemekler ve gazlı içeceklerde ağzımız için çok tüketilmemeli. Ağız ve diş sorunları bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ağız ve diş sağlığımız için diş fırçalamak da o kadar önemli gerekli temizliği her zaman ve günlük olarak yapılmalı.

  Günlük hayatımızda her zaman diş sağlığımızı da önemsemeliyiz. Çünkü ağızdaki bakterilerin oluşumunu engellemek için diş etimizde önemlidir. Ağız sağlığı için gerekli durumlarda erken davranıp bazı hastalıkların önüne geçilmesi için Denizli Estetik Diş Hekiminiz Dr. Ali ÇOMUT doktorunuza başvurabilirsiniz.

]]>
http://www.alicomut.com/agiz-sagligi/feed/ 0
Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır http://www.alicomut.com/kanal-tedavisi-nedir-nasil-yapilir/ http://www.alicomut.com/kanal-tedavisi-nedir-nasil-yapilir/#respond Sat, 16 Dec 2017 23:00:09 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1184 Kanal Tedavisi Nedir?

Çürük ya da travma gibi sebeplerden ötürü dişin iç kısımlarında bulunan sinirlerinin, iyileşme olanağının kalmadığı ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavidir. Dişin içindeki sinirlerinin alınması, diş kökü kanallarının mikroorganizmalardan arındırılması ve bu kanalların genişletilerek daha sonrasında doldurulması işlemidir.

Neden Kanal Tedavisi Yapılır?

Çürük ya da travma sebebiyle kötü durumdaki dişlerin mikroplu kısımları temizlenerek, bir süre daha o dişin ağızda kalmasını sağlamak amacı ile yapılır.

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Kullanımı Ne Kadar Sürer?

Doğal dişlere oranla daha hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Gerekli şartlar ile yapılan bir operasyon, o dişin ömür boyu kullanılmasını sağlayabilir. Önemli ölçüde riski bulunmayan bu tedavinin amacı, vücudun benimsemiş olduğu parçasını kullanılır hale getirmektir.

kanal tedavisi nasıl yapılır

kanal tedavisi nasıl yapılır

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya anestezi yapılarak uyuşturulur ve ardından dişin çürüğü temizlenir ve içine bir oyuk açılır. Sinirlerin bulunduğu bölgeye ulaşılır ve dişin bu kısmından özel aletler sayesinde kanallara girilerek oluşmuş bakterilerden temizlenmesi için çeşitli işlemler uygulanır ve temizlenir. Daha sonra sinir odası ve kanalların içinin durumuna göre ilaçlarla doldurulur ve geçici dolgu ile üzeri kapatılır. Dişte ve diş etinde herhangi bir iltihap, apse vs. var ise tedavi süresi uzayacaktır. Çünkü bu durum iltihaplı dişlerin pansumanlar yapılarak iyileştirilmeye çalışılacağından tedavi uzar. Bu sürenin ne kadar olacağı ise tamamen dişin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu süre zarfında tedavi devam ediyor olacak ve bir takım sorunlarla karşılaşılabilecektir. Seans aralarında ağrı ve yüzde şişme olabilir. Bu durum tamamen normal olup doktora bilgi vererek pansuman yapılarak oluşabilecek sağlık sorunları önlenmiş olunur.

Kanal Tedavisinden Sonra Ne Yapılmalı?

Tedaviden sonra bir kaç gün daha ağrılar olacaktır. Geçici bir ağrıdır ancak geçmez ise doktora başvurulması gerekir. Tedavi gören dişler canlılığını yitirdiği için esnekliği azalır ve kırılma riski çok yüksektir. Bu nedenle daha dikkatli olmak gerekir. Eğer ki uzun vadede kullanmak isteniyorsa.

]]>
http://www.alicomut.com/kanal-tedavisi-nedir-nasil-yapilir/feed/ 0
İmplant Üzerine Yerleştirilen Protez Çeşitleri http://www.alicomut.com/implant-uzerine-yerlestirilen-protez-cesitleri/ http://www.alicomut.com/implant-uzerine-yerlestirilen-protez-cesitleri/#respond Sat, 02 Dec 2017 18:05:44 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1175 İmplant üstüne yerleştirilen hareketli veya sabit duran protezlerdir. Tercih sebebi bakımının kolay olması ve sağlıklı olmasından dolayıdır. Kişinin ağız yapısına göre ayarlanan protezler, ayrıca kendimiz çıkarıp takacağımız gibi hekim tarafından çıkarılıp takılabilir.

Uygulanması için kemik yapınızın uygun olması gerekir. İmplant üstü protezler diğer protezlere nazaran doğal dişe en yakın olanlardır. Ayrıca sağlık açısından en uygunudur.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri

İmplant üstü protez; yaş, dişlerin sayısı, kemiğin yapısına göre belirlenip uygulanır. Çeşitlerin fazla olması implant üstü protezi cazip kılan etken.

İmplant-Üstü-sabit-protez

İmplant-Üstü-sabit-protez

Sabit Protezler

Bu protezler arasında ilk sırayı alır. Çene yapısına yerleştirilen vidalar ve uygulanan protezlerle gerçekleştirilir. İmplant üstü protezlerde kullanırken veya protezin yapım aşamasında bazı aksilikler çıkabilir. Protezin kırılması, protezin yerinden çıkması, dişlere baskı gibi sorunlar çıkabilir.

Hareketli Protezler

İmplant üstü protezlerde dişlerini tamamen kaybeden hastalar için geçerlidir. Porselen ve zirkonyum çeşitleri vardır. Kişinin çenesine takılan yapay kökün üstüne yerleştirilir. Tasarımı implantlar ve standart implantlardır. Doktorun, hastasının ağız yapısına ve ağız sağlığına en uygun şekilde hazırlar ve yerleştirir.

İmplant Üstü Protezin Takılma Şekli

implant-ustu-protez-cesitleri

implant-ustu-protez-cesitleri

Protezler hastaların ağız yapılarına göre değişik şekillerde olurlar. Protezin sabit olması veya hareketli olması muayeneden sonra belirlenir. Hekim hastanın çene ve diş ölçülerini alır. Sonra alınan ölçüler ile hastanın dişlerinin eski niteliği ve estetik görünüşü yakalanır. İmplant üstü protezler hazırlanırken herhangi bir sorunla karşılanmayacak şekilde yapılır ve sorun olmaz ise uygulanır.

Denizli Diş Hekimi ve Denizli İmplant Uzmanı Dr. Ali Çomut’un hazırladığı programa göre düzenli olarak kontrole gidilir. Böylelikle protezlerde herhangi bir sorun olup olmadığı denetlenir. Protezlerin nasıl sağlıklı kullanılacağı üzerine tavsiyeler alınır.

İmplant üstü protezlerin avantajı kaybettiğimiz dişin tüm işlevlerini yerine getirip, estetik özellikleri korunarak eski halini almasıdır. Böylelikle kemik erimesi gibi ağız yapısını bozacak sorunların önüne de geçilmiş olunur.

]]>
http://www.alicomut.com/implant-uzerine-yerlestirilen-protez-cesitleri/feed/ 0
İmplant Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? http://www.alicomut.com/implant-sonrasinda-yapilmasi-gerekenler-nelerdir/ http://www.alicomut.com/implant-sonrasinda-yapilmasi-gerekenler-nelerdir/#comments Tue, 28 Mar 2017 06:30:53 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1154 İmplant Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İmplant işlemi cerrahi işlem olması nedeniyle enfeksiyon oluşabilmesi çene yüzeyinde bulunan skarlara bağlı olarak skar bölgesinde tramvaların gelişmesine ve şişliklere neden olabilmektedir. Şişliklere bağlı olarak ağrıların görülmesi ve enfeksiyona bağlı olarak da apselerin oluşması söz konusu olabilmektedir.

implant-operasyonlari

implant-operasyonlari

İmplant cerrahisi işlemi sonrasında çeneye yerleştirilen dişe zarar vermemek için hasta nasıl beslenmesine gerektiğine dikkat etmelidir. Oda sıcaklığında bulunan besinleri tüketmeye dikkat edilmesi, sıcak ve soğuk gıdaların tüketimine de dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant, cerrahi bir girişim olduğundan ötürü diş eti yüzeyine açılan skar dikişlerle kapatılmaktadır. Bu nedenle de sert gıdaları tüketmemek, yumuşak gıdalarla beslenmek gerekmektedir. İmplant tedavisini takip eden ilk dört gün ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak tedavinin başarılı olması adına önemlidir.

İmplant tedavisi almış bir kişi tedaviyi takip eden günlerde ağız bakımına ve temizliğine dikkat etmesi gerekirken, aynı zamanda sert ve implant zarar verici darbelere de dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant tedavisinde çene üzerine çukurlar açılarak cerrahi işlem gerçekleştiğinden, işlem sonrasında doktor tarafından verilen antibiyotiklerin kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hekim tarafından verilen ağrı kesici ve gargaraların kullanımına da dikkat edilmelidir. Diş çukuru yüzeyindeki dikişli yerden kanama gerçekleşmemesi için kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirinler kullanılmamalıdır.

İmplant operasyonu sonrasında ağız içerisinde dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlaması nedeniyle enfeksiyonu artıran bir faktör olan CO2 ve toksik etkilerine bağlı olarak sigara, implantın kemiklerle birleşmesine engel olan yara dokusunun kapanmasını engeller bu nedenle tedaviden önceki ve sonraki dönemlerde bir ay kadar kullanılmamalıdır. Ayrıca alkol gibi maddeler kan sulandırıcı etkiye sahip madde olduğundan kanama görülmesine neden olabilmektedir. Madde bağımlılığına sahip olan bireylerin implant cerrahisine alınmaması gerekmekte beraber, şayet saklanan bir durum varsa süreci takip eden günlerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

implant sonrası

implant sonrası

İmplant cerrahisi sonunda ağız bakım ve sağlığına önem verilmeli diş ve dış eti sağlığı açısından kullanılan diş fırçası ve diş macununa dikkat edilmelidir. İmplant tedavisini takip eden günlerde ağız ve diş sağlığını kötü yönde etkileyen asitli gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Diş ve diş eti sağlığı tedavisine yönelik implant tedavisiyle tek ya da daha çık sayıdaki diş kaybı vücuda zararlı olmayan yapay malzemelerle giderilmektedir. Kullanılan materyallerin vücutta alerjik bir reaksiyona neden olmayacağı hastalar tarafından bilinmelidir. Ağrı, şişlik hassasiyet, apse gibi olgu durumlarında cerrahi işlemi yapan diş hekimi ile zaman kaybetmeden irtibata seçilmelidir.

Özetlenecek olursa soğuk, sıcak, sert ve asitli gıdalardan takılan implant ya da implantlara zarar vermemesi için uzak durmak gerekmektedir. İmplant ağızda kaybı bulunan dişlerin cerrahi girişimlerle lokal anestezi altında dişin yerine yapay dış materyallerinin takılması işlemine denir. Yani implant cerrahi bir işlemdir.

]]>
http://www.alicomut.com/implant-sonrasinda-yapilmasi-gerekenler-nelerdir/feed/ 2
Periodontoloji Kimlere Uygulanır? http://www.alicomut.com/periodontoloji-kimlere-uygulanir/ http://www.alicomut.com/periodontoloji-kimlere-uygulanir/#respond Sat, 25 Mar 2017 06:30:42 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1151 Periodontoloji bir önceki Periodontoloji Nedir ? isimli makalemizde ki tanımlardan da anlaşılacağı gibi diş taşları, diş eti operasyonları, flap operasyonları, papil operasyonları, derin küretaj ve implant tedavisi ihtiyacı olan kişilere uygulanmaktadır.

Periodontoloji hastalıklarınızı Denizli diş hekiminiz Dr. Ali Çomut’a güvenle tedavi ettirebilirsiniz. Peridontoloji, hastaların diş ve diş eti sağlığı ile ilgilenen bir bilim dalı olmakla birlikte cerrahi girişimleri de içinde barındıran bir bilim dalıdır.

Periodontoloji

Periodontoloji

Peridontolojinin ilgilendiği diş eti hastalıkları genel olarak dört grupta incelenir ve bu hastalıklar tedavi edilmezse ileri dönemlerde diş kayıplarına nenen olmaktadır. Bu nedenle bu belirtilerin görülmesi durumunda peridontoloji biliminden yardım almak gerekmektedir.

Peridontolojinin ilgilendiği ilk hastalık, erken dönem hastalığı olarak bilinen gingivitisdir. Gingivitis, diş etlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkan diş etlerindeki hassasiyet ve kanamalı şekilde seyreden hastalık tablosudur. Tedavi edilmemesi durumunda hastalık yani iltihap ilerler ve peridontisis’e dönüşür. Peridontisis, erken dönem peridontisis, orta şiddette peridontisis ve şiddetli peridontisis şeklinde çeşitleri bulunan bir diş eti hastalğıdır ve tedavi edilmeyen gingivitis hastalığından kaynaklanır. Peridontisis sonucunda ileri boyutlarda çene yapısında kemik dokunun kayıplarına neden olabilmektedir. Genellikle altta yatan sistemik bir hastalığın işareti olarak da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin şeker hastalığı nedeniyle olabilmektedir. İşte peridontoloji bu hastalıklarla ilgilenen bilim dalıdır.

 

 

]]>
http://www.alicomut.com/periodontoloji-kimlere-uygulanir/feed/ 0
Periodontoloji Nedir? http://www.alicomut.com/periodontoloji-nedir/ http://www.alicomut.com/periodontoloji-nedir/#respond Thu, 23 Mar 2017 13:15:58 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1149 periodontoloji nedir

periodontoloji nedir

Peridontoloji diş hastalıkları ile ilgili olan ve dişi çevreleyen ve oluşturan yapılarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu kapsamda peridontoloji diş etiyle ilgilenen bir bilim dalı olarak da tarif edilebilmekteyken, dişleri çevreleyen kemiklerle de ilgili bilimdir de denilebilmektedir. Periodontoloji ayrıca diş taşı tedavisinden başlayıp hastalığın şiddetine göre uygulanması gereken tedavileri barındıran ayrıca estetik diş eti cerrahisi ile de ilgilenen bilim dalıdır.

Peridontoloji son yıllarda diş eti ile ilgili oluşabilecek olan bütün hastalıklarla ilgilenmektedir. Bu anlamda periodontoloji dış etinde meydana gelen kanamalar, enfeksiyonlar, çekilmeler ve görüntü estetiği ile ilgilenmektedir. Bu nedenle de diş etinde kanama, kaşıntı, kızarıklık, çekilme gibi hastalıklarla periodontoloji dalı ilgilenmektedir.

Peridontal hastalıkları ilgilenen bilim dalına periodontoloji denilmektedir. Aynı zamanda periodontoloji erken teşhisinin önemli olduğu diş eti hastalıklarına da denilmektedir.

Periodontoloji sayesinde doğal diş sağlığının koruması ile beraber aslında bir yandan da sindirim sistemi hastalıklarından da korunma söz konusu olunmaktadır.

Periodontoloji bir bilim dalı olarak diş eti iltihaplanması ve akabinde kanamalı, kırmızı görüntü ve şişliğe bağlı olarak hastalık tablosu gösteren gingivitis hastalığıyla ilgilenmektedir. Periodontoloji ayrı olarak bakteri plakları ile de ilgilenen bilim dalıdır. Bu anlamda sağlıklı ağız bakım uygulaması yapılmadığı durumlarda tartar diş yüzeyinde birikmeye başlar ve ardından hem dişe hem de diş etine zarar vermeye başlamakta ve etkisini diş sağlığını bozacak yönde göstermektedir.

 

]]>
http://www.alicomut.com/periodontoloji-nedir/feed/ 0
İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir? http://www.alicomut.com/implant-ustu-protez-cesitleri-nelerdir/ http://www.alicomut.com/implant-ustu-protez-cesitleri-nelerdir/#respond Mon, 20 Mar 2017 12:40:52 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1145 İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplant yöntemi tek diş kaybı olan hastalara veya çok fazla sayıda diş kaybı olan hastalara uygulanabilmektedir. Hastada bulunan diş kaybı sayısına ve hastanın kemik yapısına uygun olarak implant sayısı belirlenmektedir. İmplant üstü protezler; tek kron, implant destekli köprü ya da implant diş destekli köprüden oluşan sabit protezler ya da doku destekli hareketli protezler yapılması belirlenen implant sayısına göre yapılabilmektedir. İmplant cerrahisi sonucunda hastaların ağız bakımında ve estetik görüntüsünde klasik kaplama ve protezlere göre daha estetik bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Sabit porselen kaplamalar implant üzerine yapılabilirken hareketli protezler de implant üzerine uygulanabilmektedir. Uygulanacak olan implant tedavisine ve implant üstü protez çeşidine hastanın çene sağlığı itibari ile diş hekimi karar vermektedir.

İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez

Sabit protezler tek kronlar, çeneye yerleştirilen vida ve protezler şeklinde olmak üzere implant üstü protez olarak uygulanmaktadır. İmplant üstü sabit protez bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar şeklindedir. İmplant üstü hareketli protezler ise ağzında hiç dişi kalmayan hastalara uygulanan protezlerdir.

İmplant üzerine uygulanan tek kronlar ya da total protez şeklinde yapılan uygulamalar ilk olarak geçici kaplamalar şeklinde yapılmaktadır. Bu aşamada hastaların implant üzerine uygulanacak olan kuvvetlerden kendilerini korumaları gerekmektedir. İmplant üzeri protez aşamasında protein kırılması gibi problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında implant üstü protez yerleştirme sindeki ilk aşama olan geçici protezlerde protezin yerinden çıkması gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. İmplant üstü protez uygulamasında protezin dişlere baskı yapması ya da dişlerin implant baskı yapması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca implant üstü protez yerleştirmesinde implant bölgelerinde ağrı, soğuk ve sıcağa karşı duyarlık olabilmektedir.

İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez 2

İmplant üstü protezler daha çok implant tedavisinde çeneye takılan yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılardan ibarettir. Yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılar, porselen ya da zirkonyumdan yapılabilmektedir. İmplant tedavisi günümüzde Sağlık Bakanlığı’ndan destekli olarak alınabilmektedir. İmplant destekli hareketli protezler mini implantlar veya standart implantlar şeklinde implant üstü top bağlantılı protezler de olabilmektedir. İmplant üstü hareketli protezlerin diğer bir çeşidi dört implant desteği alınarak hazırlanan implant üstü bar bağlantılı protezler de olabilmektedir. Bunun dışında top ve bar bağlantılara göre daha yeni, sağlıklı ve kullanışlı uygulama olan iki, üç veya dört implant desteği alınarak uygulanabilen implant üstü locater bağlantılı protezler de bulunmaktadır.

İmplant destekli sabit protezler implant üstü tek diş protezleri, implant üstü köprü protezleri, altı implant üstü protezler, beş implant üstü sabit protezler şeklinde ve dört implant üstü protezler seklinde ayrılmaktadır. İmplant üstü uygulanacak olan protez çeşidini hastanın kemik oluşumu ve diş hekiminizin kararı belirlemektedir. İmplant üstü protezler eski yöntemlere göre estetik açıdan hastaları memnun etmektedir.

]]>
http://www.alicomut.com/implant-ustu-protez-cesitleri-nelerdir/feed/ 0
İmplant Cerrahisi Nedir? http://www.alicomut.com/implant-cerrahisi-nedir/ http://www.alicomut.com/implant-cerrahisi-nedir/#respond Wed, 15 Mar 2017 12:30:02 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1143 İmplant Cerrahisi

İmplant Cerrahisi

Yapay dişlerle ağızda bulunan eksik dişlerin tamamlaması işlemine implant cerrahisi denilmektedir. Yapay dişler titanyum titanyum bileşiklerinden elde edilerek hazırlanır ve olmayan yerin dışına yerleştirilir. İmplant tedavisi enfeksiyon durumlarından etkilenir ve boş dişin yarattığı boşluğu kapatmak için kullanmaktadır.

İmplant cerrahisinin diğer bir amacı ise boş kalan diş aralığı üzerine yeni dişler ilave edebilmektir. Bu amaçla sabit veya hareketli protezler kullanılarak çene kemiğine yerleştirilir ve tedavi uygulanmaktadır.

İmplant cerrahisinin yapılabilmesi için kişide çene yüzeyinde enfeksiyon gibi oluşumların olmaması ve sağlıklı bir kemik oluşumunun bulunması gerekmektedir. Gerekli olan kemik oluşumu tamamlanmamış olması durumunda öncelikli tedavi kemik oluşumunu sağlamakta ve daha sonra implant cerrahisi yöntemine geçmekten geçer.

İmplant cerrahisi kaybedilen her diş için yapılacak olan bir cerrahi işlemi gerektirmektedir. Hareketli ya da sabit protezli hastalar sağlam kemik dokusuna sahip iseler implant cerrahisi tekniğiyle bu zor durumdan kurtulabilmektedirler.

İmplant tedavisi çiğneme sağlığı açısından uygulanan ve kayıp dişin yerine gerçekleşebilecek diş kaymalarımdan, kişinin estetik olarak kurtulmasını sağlamaktadır.

İmpllant cerrahisi tekniği ile kayıp diş yerine diş ilave edilirken, çevre dişlerde herhangi bir hasar söz konusu olmaktan çıkmaktadır. İmplant cerrahisi girişimi sistemik sağlık durumları uygunluğuna bağlı olarak sağlıklı kemik yapısına sahip olan herkese uygulanabilmektedir.

İmplant cerrahisi tekniği ile diş kaybının olduğu boşluğa yerleştirilen implant materyalleri kişide herhangi bir alerjik bir reaksiyon göstermemektedir.

İmplant (Vidalı Diş)

İmplant (Vidalı Diş)

İmplant cerrahisi diyabet, kronik kalp ve damar hastalıkları, kemik gelişimi henüz tamamlanmamış olan bireyler, sigara kullanımı olanlar, alkol ve madde bağımlılığı olanlar, daha önce vücudun üst tarafında radyoterapi tedavisi alanlar, yüksek tansiyon hastalığı olanlar, kanama pıhtılaşma sorunu olanlar, immün yetmezlik ve kortikosteroid grubu ilaç alanlarda riskli olan bir cerrahi işlemdir.

İmplant cerrahisi anestezi altında yapılan bir uygulamadır. İmplant cerrahisinde kullanılan anestezi çeşidi lokal anetsteziden ibarettir. Cerrahi girişimde uygulanmakta olan anestezinin farklı komplikasyonlara yol açtığı bugüne kadar görülmemiştir.

İmplant cerrahisini takip eden günlerde hastalarda ağrı, şişlik, enfeksiyona bağlı apselerin görülme ihtimali bulunmaktadır. İmplant cerrahisi uygulama bakımından her ne kadar küçük de olsa çene yüzeyine yapılan bir açık ameliyatı kapsamaktadır. Bu nedenle vücuda girebilecek ajanlar için giriş kapısı pozisyonunda bulunan skarlardan enfeksiyon riski ve buna bağlı olarak da apse riski gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Buna benzer sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önlemek amacıyla cerrahi girişimi takip eden günlerde hastaya diş hekimi tarafından antibiyotik, ağrı kesici türevi olan ilaçlar ve sterilliği sağlamak amacıyla gargaralar reçete edilmektedir.

İmplant cerrahisinde uygulanacak olan açık yara alanları implant sayısına bağlı olarak belirlenmektedir. Kullanılacak olan implant sayısı müdahale alanını belirleyecektir. Cerrahi sonunda hastaların cerrahinin bulunduğu alana baskı yapmamaları cerrahinin başarısı açısından gereklidir.

]]>
http://www.alicomut.com/implant-cerrahisi-nedir/feed/ 0
Diş Estetiği http://www.alicomut.com/dis-estetigi/ http://www.alicomut.com/dis-estetigi/#respond Mon, 13 Mar 2017 12:10:22 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1141 Diş estetiği sağlıklı diş görünümü elde etmek sadece dişin temiz, beyaz ya da lekesiz görünmesinden kaynaklanmaz. Sağlıklı bir diş estetiği için sağlıklı bir diş etine de ihtiyaç bulunmaktadır. Diş etinin renginin ve biçiminin, dişlerle olan uyumunun düzenlenmesi işlemine diş estetiği adı vermektedir.

Enstetik Diş Hekimliği

Enstetik Diş Hekimliği

Diş estetiği diğer bir ifadeyle dişleri sarmalayan diş etlerimde görülen diş eti büyümelerine, diş eti çekilmelerine ve düzensiz diş eti görünümlerine rezektif, gingivoplasti, gingivektomi, flep ve rejenerasyon gibi yöntemlerle sağlıklı diş görünümlerinin elde edilmesine denilmektedir.

Diş estetiğini sağlam amacıyla uygulanan bir yöntem olan rezektif, büyüyen ve görünüşündeki güzelliğin ortada kalkması için yapılan kesip düzeltme işlemine l verilen ada denmektedir. Diş estetiği aynı zamanda gingivektomi ile ifade edilen diş etini kesip çıkarma yöntemine de denilmektedir.

Gingivoplasti ise diş etlerinin estetik olarak düzeltilmesi işlemine denilmektedir. Bir diğer diş estetiği uygulama yöntemi olan flep ise diş eti operasyonlarıyla diş estetiğinin sağlanması işlemine denilmektedir. Bunun dışında rejenerasyon yöntemi ile de diş etinin kendisini yenilemesi ve tamir işlemi yapılması seklindeki isleme denilmektedir.

Diş estetiği diş sağlığını estetik görüntüsü bakımından değerlendirmektedir. Görüntüsü bakımından değerlendirme söz konisi iken dişin rengi, dişin görüntüsü ve tabii diş etinin estetiği de diş estetiğinde önemli bir unsurdur.

Diş eti estetiğinde Lamina (yaprak) porselenler, tam seramik kaplamalar ve porselen dolgular yöntemle sağlanabilmektedir. Diş estetiği sayesinde bireyler sağlıklı diş görünümü ile beraber sağlıklı ve canlı pembe görünümlü dişetleri de sağlık ve estetik olarak değerlendirilmektedir

Diş estetiği demek tek ya da çok sayıda görülen diş kayıplarına çözüm üretmek değildir. Aynı zamanda diş eti görünümünün de pembe ve sağlıklı görüntüsünü de kapsamaktadır.

bonding-adeziv-sistemler

bonding-adeziv-sistemler

Diş estetiği ile ilgili alanda çalışan hekimlere restoratif ve estetik diş hekimi uzmanı adı verilmektedir.  Bu diş hekimleri diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renklenmiş dişlerin, hassas dişlerin, aralıklı dişlerin, kırık dişlerin, hafif çapraşık dişlerin ve şekil, doku ve forma bozukluğu olan dişlerin tedavisini gerçekleştiren diş hekimi uzmanlığı alanıyla ilgilenen kişilerdir. Restratif ve estetik diş hekimleri hastalarının ağız ve diş sağlığını tedavi ederken aynı zamanda hastaların estetik açıdan kaynaklanan isteklerine de çözüm üretmektedir.

Diş estetiği tedavisi ile çay, kahve, sigara, ilaç ya da başka sebepten kaynaklanan diş lekelenmeleri ve renkleşmeleri tedavi edilmekte ve estetik açıdan sağlıklı bir görünüme sahip dişler elde edilmektedir. Denizli Diş Estetik Uzmanı Dr. Ali Çomut ile diş estetiği tedavisinde Beyazlatma tedavisi uygulanır. Bunun dışında çene yapısında bulunan dişlerin kayıplarında bağlı olarak diş aralıkların açılmasına da hekimlik alanı dâhilinde diş estetiği ile çözüm üretilmektedir. Yine kırık görüntüsü, üst üste binmesinden kaynaklı görüntüleri estetik açıdan ele alarak hastalara belli bir tedavi periyodu ile estetik bir görünüm diş estetiği ile kazandırılmaktadır.

]]>
http://www.alicomut.com/dis-estetigi/feed/ 0
Zirkonyum Alt Yapılı Protezler http://www.alicomut.com/zirkonyum-alt-yapili-protezler/ http://www.alicomut.com/zirkonyum-alt-yapili-protezler/#respond Fri, 10 Mar 2017 11:50:12 +0000 http://www.alicomut.com/?p=1138 Toplumda bilinen adıyla porselen dişler, bugün artık pek çok alt yapı ile ağıza uygulanabilen estetik materyallerdir. Bu tip protezlerde genelde porselen yapı ve seramik  yapının altında yer alan taşıyıcı alt yapıdan oluşuyordu. Önceleri bu altyapıda yüksek dayanıklılık sağlayan metal alaşımlar kullanılıyordu, ancak metal alt yapının estetik olarak beklentileri ne derecede karşıladığı tartışılırken zirkonyum alt yapılı protezler ortaya çıkarıldı.

 

zirkonyum-dis-2

zirkonyum-dis-2

Zirkonyum, yapı itibarıyla metale oranla daha az dayanıklı olmasına rağmen yapılan araştırmalarda yeterli basma çekme dayanımına sahip ve estetik özellikleri üst düzeyde olan bir malzeme olarak diş hekimliğinde giderek yaygınlaşmakta olan bir uygulama olarak dikkati çekiyor. Zirkonyum, dişin kendi renginde üretilebilmesi ve dişlere metal destekli porselen protezlere oranla daha iyi adapte olabilmesi, ön bölgede estetik olarak çok daha kaliteli sonuçlar verebilmesi nedeniyle bugün artık sabit protez tercihinde önemli bir noktada bulunuyor.

 

Metal alt yapılı protezlerin diş eti altına kalan bölümlerinde ince bir metal bant görünümünün zaman içerisinde diş etinde koyu renkli görünümlere neden olması nedeniyle bugün zirkonyum alt yapılı porselen protezler daha çok tercih ediliyor. Ayrıca kanal tedavili dişlerde meydana gelen renk değişimlerini giderebilmesi, diş eti ile olan mükemmel uyumu sayesinde zirkonyum alt yapılı protezler diş hekimleri ve hastalar açısından mükemmele yakın sonuçlar veriyor.

 

zirkonyum-dis-nedir

zirkonyum-dis-nedir

Özellikle ön bölge protez uygulamalarında bugün giderek yaygınlaşan zirkonyum alt yapılı porselenler, hastalar tarafından da giderek tercih edilmeye başlanan, tüm toplumun daha çok iş yaşamına girmesiyle birlikte özellikle bayanlarda tercih edilen protez tipleridir. Doğru planlama ve hastanın doğru yönlendirilmesi için uzun yıllar güvenle kullanılabilen protez uygulamaları yapılabilmekte, hastaların zirkonyum ile metal destekli protezler arasındaki seçimi giderek zirkonyuma doğru kaymaktadır.

 

İlerleyen yıllarda bu değişim daha yüksek estetik beklentiler nedeniyle tam seramik protezler ile zirkonyuma doğru geçiş gösterecektir. Metal destekli protezler, yapılması gereken uzun sabit restorasyonlarda halen yüksek basma çekme dayanıklılıkları ve ağız içi kolay uygulanabilirlikleri ve hasta tarafından kolay tolere edilebilmeleri nedeniyle halen ağız içinde her bölgede güvenle uygulanabilen protezler olmaya devam etmektedirler.

]]>
http://www.alicomut.com/zirkonyum-alt-yapili-protezler/feed/ 0