Merhaba Web Sitemize Hoş Geldiniz. Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çalışma Günleri : Hafta İçi Hergün 08:00-18:00
  Telefon : +90- 258 263 33 30

ağız-sağlığı

Ağız Sağlığı

ağız sağlığı 2

ağız sağlığı 2

Ağız sağlığımız bizim için çok önemli olduğu gibi bakımı da önemli olmalıdır. Beslenmemiz yeterli değilse hastalığa vitaminsizliğe yol açabilir. Ağız ve diş sağlığımız her zaman için korunmalıdır.

  Çocukluk dönemimizden ağız ve diş sağlığı çok önemsenmeli. Çünkü aldığımız vitaminler kalsiyum ve demir eksikliği dişte çürüme ya da ağızda yaralara neden olabilir. Sigara, alkol kullanımı olmamalı, şekerli yiyeceklerde dişlerimiz açısından çok tüketilmemeli, çok soğuk ve çok sıcak yemeklerden kaçınmamız gerekir. Ağız sağlığımızı etkileyen en önemli etken yediğimiz yemeklerden sonra ağızda kalan mikroorganizmanın en besini gıda atıklarının diş etinde kalmasıdır. İyi bir ağız hijyeni, düzenli diş kontrolleri bazı hastalıkların oluşmasını engelleyebilir. Ağzımızın sağlığı için sıcak yemeklerde ağzımızın yanmamasına dikkat etmeliyiz.

  Ağız kokularının ve birçok rahatsızlığında diş çürüklerinden oluştuğunu da unutmayarak dişlerimize de gereken önemi vermeliyiz. Ağız sağlığı ve diş sağlığı birbiriyle yakından ilgilidir. Ağız ve diş rahatsızlıkları kişinin konuşmasını da etkiler. Ağız kokusu herkeste olmaz. Çünkü ağız kokusu genelde iltihaplanma ya da başka bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ağız ve diş sağlığı hastalıklarında meydana gelen bozukluklar günlük hayatımızda gülme, tat alma, yeme, içme, konuşma gibi işlevleri olumsuz yönde etkiler. Bunlara bağlı olarak sosyal ilişkilerde zayıflık, öz güven azalması ya da psikolojik olarak sorunlara da neden olabilir. Ağzı kokan biri çevresini de zor durumda bırakır. Ağız sindirim sisteminin de başlangıcı olduğu için çok dikkat edilmesi gerekir. Çok baharatlı yemekler ve gazlı içeceklerde ağzımız için çok tüketilmemeli. Ağız ve diş sorunları bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ağız ve diş sağlığımız için diş fırçalamak da o kadar önemli gerekli temizliği her zaman ve günlük olarak yapılmalı.

  Günlük hayatımızda her zaman diş sağlığımızı da önemsemeliyiz. Çünkü ağızdaki bakterilerin oluşumunu engellemek için diş etimizde önemlidir. Ağız sağlığı için gerekli durumlarda erken davranıp bazı hastalıkların önüne geçilmesi için Denizli Estetik Diş Hekiminiz Dr. Ali ÇOMUT doktorunuza başvurabilirsiniz.

Devamını Oku
kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır

Kanal Tedavisi Nedir?

Çürük ya da travma gibi sebeplerden ötürü dişin iç kısımlarında bulunan sinirlerinin, iyileşme olanağının kalmadığı ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavidir. Dişin içindeki sinirlerinin alınması, diş kökü kanallarının mikroorganizmalardan arındırılması ve bu kanalların genişletilerek daha sonrasında doldurulması işlemidir.

Neden Kanal Tedavisi Yapılır?

Çürük ya da travma sebebiyle kötü durumdaki dişlerin mikroplu kısımları temizlenerek, bir süre daha o dişin ağızda kalmasını sağlamak amacı ile yapılır.

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Kullanımı Ne Kadar Sürer?

Doğal dişlere oranla daha hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Gerekli şartlar ile yapılan bir operasyon, o dişin ömür boyu kullanılmasını sağlayabilir. Önemli ölçüde riski bulunmayan bu tedavinin amacı, vücudun benimsemiş olduğu parçasını kullanılır hale getirmektir.

kanal tedavisi nasıl yapılır

kanal tedavisi nasıl yapılır

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya anestezi yapılarak uyuşturulur ve ardından dişin çürüğü temizlenir ve içine bir oyuk açılır. Sinirlerin bulunduğu bölgeye ulaşılır ve dişin bu kısmından özel aletler sayesinde kanallara girilerek oluşmuş bakterilerden temizlenmesi için çeşitli işlemler uygulanır ve temizlenir. Daha sonra sinir odası ve kanalların içinin durumuna göre ilaçlarla doldurulur ve geçici dolgu ile üzeri kapatılır. Dişte ve diş etinde herhangi bir iltihap, apse vs. var ise tedavi süresi uzayacaktır. Çünkü bu durum iltihaplı dişlerin pansumanlar yapılarak iyileştirilmeye çalışılacağından tedavi uzar. Bu sürenin ne kadar olacağı ise tamamen dişin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu süre zarfında tedavi devam ediyor olacak ve bir takım sorunlarla karşılaşılabilecektir. Seans aralarında ağrı ve yüzde şişme olabilir. Bu durum tamamen normal olup doktora bilgi vererek pansuman yapılarak oluşabilecek sağlık sorunları önlenmiş olunur.

Kanal Tedavisinden Sonra Ne Yapılmalı?

Tedaviden sonra bir kaç gün daha ağrılar olacaktır. Geçici bir ağrıdır ancak geçmez ise doktora başvurulması gerekir. Tedavi gören dişler canlılığını yitirdiği için esnekliği azalır ve kırılma riski çok yüksektir. Bu nedenle daha dikkatli olmak gerekir. Eğer ki uzun vadede kullanmak isteniyorsa.

Devamını Oku
implant-üstü-protez

İmplant Üzerine Yerleştirilen Protez Çeşitleri

İmplant üstüne yerleştirilen hareketli veya sabit duran protezlerdir. Tercih sebebi bakımının kolay olması ve sağlıklı olmasından dolayıdır. Kişinin ağız yapısına göre ayarlanan protezler, ayrıca kendimiz çıkarıp takacağımız gibi hekim tarafından çıkarılıp takılabilir.

Uygulanması için kemik yapınızın uygun olması gerekir. İmplant üstü protezler diğer protezlere nazaran doğal dişe en yakın olanlardır. Ayrıca sağlık açısından en uygunudur.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri

İmplant üstü protez; yaş, dişlerin sayısı, kemiğin yapısına göre belirlenip uygulanır. Çeşitlerin fazla olması implant üstü protezi cazip kılan etken.

İmplant-Üstü-sabit-protez

İmplant-Üstü-sabit-protez

Sabit Protezler

Bu protezler arasında ilk sırayı alır. Çene yapısına yerleştirilen vidalar ve uygulanan protezlerle gerçekleştirilir. İmplant üstü protezlerde kullanırken veya protezin yapım aşamasında bazı aksilikler çıkabilir. Protezin kırılması, protezin yerinden çıkması, dişlere baskı gibi sorunlar çıkabilir.

Hareketli Protezler

İmplant üstü protezlerde dişlerini tamamen kaybeden hastalar için geçerlidir. Porselen ve zirkonyum çeşitleri vardır. Kişinin çenesine takılan yapay kökün üstüne yerleştirilir. Tasarımı implantlar ve standart implantlardır. Doktorun, hastasının ağız yapısına ve ağız sağlığına en uygun şekilde hazırlar ve yerleştirir.

İmplant Üstü Protezin Takılma Şekli

implant-ustu-protez-cesitleri

implant-ustu-protez-cesitleri

Protezler hastaların ağız yapılarına göre değişik şekillerde olurlar. Protezin sabit olması veya hareketli olması muayeneden sonra belirlenir. Hekim hastanın çene ve diş ölçülerini alır. Sonra alınan ölçüler ile hastanın dişlerinin eski niteliği ve estetik görünüşü yakalanır. İmplant üstü protezler hazırlanırken herhangi bir sorunla karşılanmayacak şekilde yapılır ve sorun olmaz ise uygulanır.

Denizli Diş Hekimi ve Denizli İmplant Uzmanı Dr. Ali Çomut’un hazırladığı programa göre düzenli olarak kontrole gidilir. Böylelikle protezlerde herhangi bir sorun olup olmadığı denetlenir. Protezlerin nasıl sağlıklı kullanılacağı üzerine tavsiyeler alınır.

İmplant üstü protezlerin avantajı kaybettiğimiz dişin tüm işlevlerini yerine getirip, estetik özellikleri korunarak eski halini almasıdır. Böylelikle kemik erimesi gibi ağız yapısını bozacak sorunların önüne de geçilmiş olunur.

Devamını Oku

İmplant Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İmplant Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İmplant işlemi cerrahi işlem olması nedeniyle enfeksiyon oluşabilmesi çene yüzeyinde bulunan skarlara bağlı olarak skar bölgesinde tramvaların gelişmesine ve şişliklere neden olabilmektedir. Şişliklere bağlı olarak ağrıların görülmesi ve enfeksiyona bağlı olarak da apselerin oluşması söz konusu olabilmektedir.

implant-operasyonlari

implant-operasyonlari

İmplant cerrahisi işlemi sonrasında çeneye yerleştirilen dişe zarar vermemek için hasta nasıl beslenmesine gerektiğine dikkat etmelidir. Oda sıcaklığında bulunan besinleri tüketmeye dikkat edilmesi, sıcak ve soğuk gıdaların tüketimine de dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant, cerrahi bir girişim olduğundan ötürü diş eti yüzeyine açılan skar dikişlerle kapatılmaktadır. Bu nedenle de sert gıdaları tüketmemek, yumuşak gıdalarla beslenmek gerekmektedir. İmplant tedavisini takip eden ilk dört gün ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak tedavinin başarılı olması adına önemlidir.

İmplant tedavisi almış bir kişi tedaviyi takip eden günlerde ağız bakımına ve temizliğine dikkat etmesi gerekirken, aynı zamanda sert ve implant zarar verici darbelere de dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant tedavisinde çene üzerine çukurlar açılarak cerrahi işlem gerçekleştiğinden, işlem sonrasında doktor tarafından verilen antibiyotiklerin kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hekim tarafından verilen ağrı kesici ve gargaraların kullanımına da dikkat edilmelidir. Diş çukuru yüzeyindeki dikişli yerden kanama gerçekleşmemesi için kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirinler kullanılmamalıdır.

İmplant operasyonu sonrasında ağız içerisinde dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlaması nedeniyle enfeksiyonu artıran bir faktör olan CO2 ve toksik etkilerine bağlı olarak sigara, implantın kemiklerle birleşmesine engel olan yara dokusunun kapanmasını engeller bu nedenle tedaviden önceki ve sonraki dönemlerde bir ay kadar kullanılmamalıdır. Ayrıca alkol gibi maddeler kan sulandırıcı etkiye sahip madde olduğundan kanama görülmesine neden olabilmektedir. Madde bağımlılığına sahip olan bireylerin implant cerrahisine alınmaması gerekmekte beraber, şayet saklanan bir durum varsa süreci takip eden günlerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

implant sonrası

implant sonrası

İmplant cerrahisi sonunda ağız bakım ve sağlığına önem verilmeli diş ve dış eti sağlığı açısından kullanılan diş fırçası ve diş macununa dikkat edilmelidir. İmplant tedavisini takip eden günlerde ağız ve diş sağlığını kötü yönde etkileyen asitli gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Diş ve diş eti sağlığı tedavisine yönelik implant tedavisiyle tek ya da daha çık sayıdaki diş kaybı vücuda zararlı olmayan yapay malzemelerle giderilmektedir. Kullanılan materyallerin vücutta alerjik bir reaksiyona neden olmayacağı hastalar tarafından bilinmelidir. Ağrı, şişlik hassasiyet, apse gibi olgu durumlarında cerrahi işlemi yapan diş hekimi ile zaman kaybetmeden irtibata seçilmelidir.

Özetlenecek olursa soğuk, sıcak, sert ve asitli gıdalardan takılan implant ya da implantlara zarar vermemesi için uzak durmak gerekmektedir. İmplant ağızda kaybı bulunan dişlerin cerrahi girişimlerle lokal anestezi altında dişin yerine yapay dış materyallerinin takılması işlemine denir. Yani implant cerrahi bir işlemdir.

Devamını Oku

Periodontoloji Kimlere Uygulanır?

Periodontoloji bir önceki Periodontoloji Nedir ? isimli makalemizde ki tanımlardan da anlaşılacağı gibi diş taşları, diş eti operasyonları, flap operasyonları, papil operasyonları, derin küretaj ve implant tedavisi ihtiyacı olan kişilere uygulanmaktadır.

Periodontoloji hastalıklarınızı Denizli diş hekiminiz Dr. Ali Çomut’a güvenle tedavi ettirebilirsiniz. Peridontoloji, hastaların diş ve diş eti sağlığı ile ilgilenen bir bilim dalı olmakla birlikte cerrahi girişimleri de içinde barındıran bir bilim dalıdır.

Periodontoloji

Periodontoloji

Peridontolojinin ilgilendiği diş eti hastalıkları genel olarak dört grupta incelenir ve bu hastalıklar tedavi edilmezse ileri dönemlerde diş kayıplarına nenen olmaktadır. Bu nedenle bu belirtilerin görülmesi durumunda peridontoloji biliminden yardım almak gerekmektedir.

Peridontolojinin ilgilendiği ilk hastalık, erken dönem hastalığı olarak bilinen gingivitisdir. Gingivitis, diş etlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkan diş etlerindeki hassasiyet ve kanamalı şekilde seyreden hastalık tablosudur. Tedavi edilmemesi durumunda hastalık yani iltihap ilerler ve peridontisis’e dönüşür. Peridontisis, erken dönem peridontisis, orta şiddette peridontisis ve şiddetli peridontisis şeklinde çeşitleri bulunan bir diş eti hastalğıdır ve tedavi edilmeyen gingivitis hastalığından kaynaklanır. Peridontisis sonucunda ileri boyutlarda çene yapısında kemik dokunun kayıplarına neden olabilmektedir. Genellikle altta yatan sistemik bir hastalığın işareti olarak da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin şeker hastalığı nedeniyle olabilmektedir. İşte peridontoloji bu hastalıklarla ilgilenen bilim dalıdır.

 

 

Devamını Oku

Periodontoloji Nedir?

periodontoloji nedir

periodontoloji nedir

Peridontoloji diş hastalıkları ile ilgili olan ve dişi çevreleyen ve oluşturan yapılarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu kapsamda peridontoloji diş etiyle ilgilenen bir bilim dalı olarak da tarif edilebilmekteyken, dişleri çevreleyen kemiklerle de ilgili bilimdir de denilebilmektedir. Periodontoloji ayrıca diş taşı tedavisinden başlayıp hastalığın şiddetine göre uygulanması gereken tedavileri barındıran ayrıca estetik diş eti cerrahisi ile de ilgilenen bilim dalıdır.

Peridontoloji son yıllarda diş eti ile ilgili oluşabilecek olan bütün hastalıklarla ilgilenmektedir. Bu anlamda periodontoloji dış etinde meydana gelen kanamalar, enfeksiyonlar, çekilmeler ve görüntü estetiği ile ilgilenmektedir. Bu nedenle de diş etinde kanama, kaşıntı, kızarıklık, çekilme gibi hastalıklarla periodontoloji dalı ilgilenmektedir.

Peridontal hastalıkları ilgilenen bilim dalına periodontoloji denilmektedir. Aynı zamanda periodontoloji erken teşhisinin önemli olduğu diş eti hastalıklarına da denilmektedir.

Periodontoloji sayesinde doğal diş sağlığının koruması ile beraber aslında bir yandan da sindirim sistemi hastalıklarından da korunma söz konusu olunmaktadır.

Periodontoloji bir bilim dalı olarak diş eti iltihaplanması ve akabinde kanamalı, kırmızı görüntü ve şişliğe bağlı olarak hastalık tablosu gösteren gingivitis hastalığıyla ilgilenmektedir. Periodontoloji ayrı olarak bakteri plakları ile de ilgilenen bilim dalıdır. Bu anlamda sağlıklı ağız bakım uygulaması yapılmadığı durumlarda tartar diş yüzeyinde birikmeye başlar ve ardından hem dişe hem de diş etine zarar vermeye başlamakta ve etkisini diş sağlığını bozacak yönde göstermektedir.

 

Devamını Oku