Merhaba Web Sitemize Hoş Geldiniz. Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çalışma Günleri : Hafta İçi Hergün 08:00-18:00
  Telefon : +90- 258 263 33 30

İmplant Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İmplant Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İmplant işlemi cerrahi işlem olması nedeniyle enfeksiyon oluşabilmesi çene yüzeyinde bulunan skarlara bağlı olarak skar bölgesinde tramvaların gelişmesine ve şişliklere neden olabilmektedir. Şişliklere bağlı olarak ağrıların görülmesi ve enfeksiyona bağlı olarak da apselerin oluşması söz konusu olabilmektedir.

implant-operasyonlari

implant-operasyonlari

İmplant cerrahisi işlemi sonrasında çeneye yerleştirilen dişe zarar vermemek için hasta nasıl beslenmesine gerektiğine dikkat etmelidir. Oda sıcaklığında bulunan besinleri tüketmeye dikkat edilmesi, sıcak ve soğuk gıdaların tüketimine de dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant, cerrahi bir girişim olduğundan ötürü diş eti yüzeyine açılan skar dikişlerle kapatılmaktadır. Bu nedenle de sert gıdaları tüketmemek, yumuşak gıdalarla beslenmek gerekmektedir. İmplant tedavisini takip eden ilk dört gün ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak tedavinin başarılı olması adına önemlidir.

İmplant tedavisi almış bir kişi tedaviyi takip eden günlerde ağız bakımına ve temizliğine dikkat etmesi gerekirken, aynı zamanda sert ve implant zarar verici darbelere de dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant tedavisinde çene üzerine çukurlar açılarak cerrahi işlem gerçekleştiğinden, işlem sonrasında doktor tarafından verilen antibiyotiklerin kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hekim tarafından verilen ağrı kesici ve gargaraların kullanımına da dikkat edilmelidir. Diş çukuru yüzeyindeki dikişli yerden kanama gerçekleşmemesi için kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirinler kullanılmamalıdır.

İmplant operasyonu sonrasında ağız içerisinde dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlaması nedeniyle enfeksiyonu artıran bir faktör olan CO2 ve toksik etkilerine bağlı olarak sigara, implantın kemiklerle birleşmesine engel olan yara dokusunun kapanmasını engeller bu nedenle tedaviden önceki ve sonraki dönemlerde bir ay kadar kullanılmamalıdır. Ayrıca alkol gibi maddeler kan sulandırıcı etkiye sahip madde olduğundan kanama görülmesine neden olabilmektedir. Madde bağımlılığına sahip olan bireylerin implant cerrahisine alınmaması gerekmekte beraber, şayet saklanan bir durum varsa süreci takip eden günlerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

implant sonrası

implant sonrası

İmplant cerrahisi sonunda ağız bakım ve sağlığına önem verilmeli diş ve dış eti sağlığı açısından kullanılan diş fırçası ve diş macununa dikkat edilmelidir. İmplant tedavisini takip eden günlerde ağız ve diş sağlığını kötü yönde etkileyen asitli gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Diş ve diş eti sağlığı tedavisine yönelik implant tedavisiyle tek ya da daha çık sayıdaki diş kaybı vücuda zararlı olmayan yapay malzemelerle giderilmektedir. Kullanılan materyallerin vücutta alerjik bir reaksiyona neden olmayacağı hastalar tarafından bilinmelidir. Ağrı, şişlik hassasiyet, apse gibi olgu durumlarında cerrahi işlemi yapan diş hekimi ile zaman kaybetmeden irtibata seçilmelidir.

Özetlenecek olursa soğuk, sıcak, sert ve asitli gıdalardan takılan implant ya da implantlara zarar vermemesi için uzak durmak gerekmektedir. İmplant ağızda kaybı bulunan dişlerin cerrahi girişimlerle lokal anestezi altında dişin yerine yapay dış materyallerinin takılması işlemine denir. Yani implant cerrahi bir işlemdir.

2 Yorumlar
 1. Cevapla
  M. Corek

  İlerde bende implant düşünüyorum. Bakalım. Bilgiler için teşekkürler…

  • Cevapla
   Ali Çomut

   Yardımcı olmak isteriz. İyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir