Merhaba Web Sitemize Hoş Geldiniz. Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çalışma Günleri : Hafta İçi Hergün 08:00-18:00
  Telefon : +90- 258 263 33 30

Periodontoloji Nedir?

periodontoloji nedir

periodontoloji nedir

Peridontoloji diş hastalıkları ile ilgili olan ve dişi çevreleyen ve oluşturan yapılarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu kapsamda peridontoloji diş etiyle ilgilenen bir bilim dalı olarak da tarif edilebilmekteyken, dişleri çevreleyen kemiklerle de ilgili bilimdir de denilebilmektedir. Periodontoloji ayrıca diş taşı tedavisinden başlayıp hastalığın şiddetine göre uygulanması gereken tedavileri barındıran ayrıca estetik diş eti cerrahisi ile de ilgilenen bilim dalıdır.

Peridontoloji son yıllarda diş eti ile ilgili oluşabilecek olan bütün hastalıklarla ilgilenmektedir. Bu anlamda periodontoloji dış etinde meydana gelen kanamalar, enfeksiyonlar, çekilmeler ve görüntü estetiği ile ilgilenmektedir. Bu nedenle de diş etinde kanama, kaşıntı, kızarıklık, çekilme gibi hastalıklarla periodontoloji dalı ilgilenmektedir.

Peridontal hastalıkları ilgilenen bilim dalına periodontoloji denilmektedir. Aynı zamanda periodontoloji erken teşhisinin önemli olduğu diş eti hastalıklarına da denilmektedir.

Periodontoloji sayesinde doğal diş sağlığının koruması ile beraber aslında bir yandan da sindirim sistemi hastalıklarından da korunma söz konusu olunmaktadır.

Periodontoloji bir bilim dalı olarak diş eti iltihaplanması ve akabinde kanamalı, kırmızı görüntü ve şişliğe bağlı olarak hastalık tablosu gösteren gingivitis hastalığıyla ilgilenmektedir. Periodontoloji ayrı olarak bakteri plakları ile de ilgilenen bilim dalıdır. Bu anlamda sağlıklı ağız bakım uygulaması yapılmadığı durumlarda tartar diş yüzeyinde birikmeye başlar ve ardından hem dişe hem de diş etine zarar vermeye başlamakta ve etkisini diş sağlığını bozacak yönde göstermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir