Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişin iç kısmında mine ve dentin tabakasının altına iplik gibi kök ucuna kadar uzayan, dişin beslenmesini ve korunmasını sağlayan pulpa (sinir)dokusu vardır. Bu dokuların hastalığı ile ilgilenen bilim dalına endodonti denir.

Dişlerde meydana gelen tedavi edilmemiş derin çürükler ve dişlere gelen şiddetli travmalar (darbe) nedeniyle pulpa iltihaplanabilir. Bunun sonucunda dişte şiddetli ağrı ileri safhalarda diş etinde veya yüzde şişme gibi tablolar görülebilir. Bu tip durumlarda kanal tedavisi yapılmalıdır.

Kanal tedavisinin amacı, iltihaplanan pulpa dokusunu dişten uzaklaştırıp meydana gelen boşluğu doku dostu maddelerle doldurmaktır. Kanal tedavisi lokal anestezi altına yapıldığı için hasta acı ağrı duymaz. Kanal tedavisi ve dolgusu yapılan diş uzun yıllar boyunca fonksiyon görebilir.

Tedavi tamamlandıktan sonra anestezinin etkisi geçtiğinde ağrı hissedilebilir.Fakat bu kısa süreli ve geçici bir durumdur.

Travma veya kanal tedavisi sonucunda dişte kahverengi, pembe veya gri renk değişimi olabilir. Ancak beyazlatma işlemi ile bu sorun giderilebilir.