İmplant (Vidalı Diş) Tedavisi

[vc_row][vc_column width=”3/4″ css=”.vc_custom_1499436669549{padding-right: 25px !important;}” offset=”vc_col-lg-9 vc_col-md-6 vc_col-xs-12″][vc_row_inner][vc_column_inner css=”.vc_custom_1498318207858{padding-right: 0px !important;padding-left: 0px !important;}”][vc_custom_heading text=”İmplant Nedir?” font_container=”tag:h3|text_align:left” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1538041244090{margin-top: 0px !important;}”][vc_column_text]

İmplant, vücut içerisinde ki canlı dokulara yerleştirilen cansız maddeleri ifade etmektedir. implantlar, eksik olan bir veya birkaç dişin işlev ve estetiğini geri kazanmak için çene kemikleri içinde açılan yuvaya yerleştirilen genellikle titanyum esaslı vida veya kök şeklindeki yapılara denir.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”İmplant Yapım Aşamaları ” font_container=”tag:h3|text_align:left” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1538041334770{margin-top: 0px !important;}”][vc_column_text]

İmplant, diş çürüğü, diş eti hastalıkları vb. nedenlerle kaybedilmiş yada doğuştan hiç gelişmemiş dişlerin yerine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Titanyum, biouyumlu bir materyal olup kemik ile özel bir bağ oluşturarak yerleştiği yere hüresel olarak tutunur. İmplant ile kemik arasında sıkı bir bağ oluştuktan sonra üst yapı denilen protezi hazırlanır. Bu da 2-4 aylık bir dönemi kapsar. İmplant başarısında kemik kalitesi son derece önemlidir..Kemiğin uygun yükseklik ve genişlikte olması gerekir.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css=”.vc_custom_1498319837840{margin-bottom: 35px !important;}”][vc_column_inner width=”1/2″ css=”.vc_custom_1499436749053{padding-left: 0px !important;}” offset=”vc_col-lg-6 vc_col-md-12 vc_col-xs-12″][vc_video link=”https://vimeo.com/28839335″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″ css=”.vc_custom_1499436762850{padding-right: 0px !important;}” offset=”vc_col-lg-6 vc_col-md-12 vc_col-xs-12″][vc_video link=”https://vimeo.com/28839546″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css=”.vc_custom_1498320585513{margin-bottom: 25px !important;}”][vc_column_inner width=”1/2″ css=”.vc_custom_1499436709399{padding-left: 0px !important;}” offset=”vc_col-lg-6 vc_col-md-12 vc_col-xs-12″][vc_column_text]

Genel sağlık durumu ve kemik yapısı uygun olan tüm hastalarda kemik gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından itibaren üst yaş sınırı olmaksızın implant güvenle uygulanabilir.İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

[/vc_column_text][vc_column_text]

  • İmplant hangi durumlarda uygulanabilir.
  • Tek diş eksikliklerinin giderilmesi.
  • Çok diş eksikliklerinin giderilmesi.
  • Tam dişsiz vakalar.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″ css=”.vc_custom_1499436719826{margin-top: 26px !important;padding-right: 0px !important;}” offset=”vc_col-lg-6 vc_col-md-12 vc_col-xs-12″][vc_toggle title=”Tek Diş Eksikliklerinin Giderilmesi”]İmplant komşu sağlam dişlere hiç müdahalede bulunulmadan eksikliğin olduğu bölgede direk kemik içine yerleştirilir.[/vc_toggle][vc_toggle title=”Çok Diş Eksikliklerinin Giderilmesi”]

Dişsiz sonlanan çenelerde klasik sabit protez uygulamak mümkün değildir. Hasta, hareketli bölümlü kullanmayıda tercih etmiyorsa dental implant köprü kalıcı ve kurtarıcı bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, dental implant ile dişi aynı köprünün iki ayağı olarak kullanmamaktadır. Bu durumda kemiğe esneyip uzayabilen liflerle bağlı normal diş, çiğneme basıncı altında hareket ederken dental implant kemiğe sıkı sıkıya bağlı olduğundan hareket etmez. Bu da diş çevresi dokularda yıkama ve buna bağlı olarak ilerleyen dönemlerde o dişin kaybına neden olur. Bu nedenlerle implant köprüler en az iki implant arasına yerleştirilmelidir.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Tam Dişsizlik Durumlarında İmplan Uygulaması”]

Hastanın talebi ve kemik seviyesinin durumuna bağlı olarak tam dişsizlik vakalarında iki tedavi seçeneği mevcuttur.

1- Yeterli kemik seviyesine sahip hastalara her bir çene için en az beş implant yerleştirilerek sabit porselen köprüler yapılabilir.

2- Anatomik oluşumlar ve kemik, istenilen bölgelerde çoklu implant yerleştirmeye elverişli değilse her bir çeneye iki implant yerleştirilerek hastanın hareketli tam protezini çok daha etkin biçimde kullanması sağlanabilir.Hazırlanacak protezde implantlar için yuvalar mevcut olup implant üst yapısının bu yuvaya otormasıyla protezşn kareketi sınırlandırılmış konuşma, beslenme fonksiyonları ile estetik, hastaya yeniden kazandırılmış olacaktır.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”İmplantlarımın bakımı için nelere dikkat edeceğim?”]

Öncelikle ağız hijyeniniz çok önemlidir. Nasıl ki doğal dişleriniz için önemli olduğu gibi. Aksi takdirde doğal dişlerinizi kaybettiğiniz gibi implantlarınızı da kaybedersiniz.implantlarınıza, kendi dişlerinize ve dişetlerinize titiz bir firçalama yapmazsanız bakteriyel atak sonucu dişetlerinizde şişlik, kızarıklık, kanamalar başlar.Bunu kemik erimesi takip eder ve implant kaybına kadar yıkımlar devam eder.Tabi ki kendi dişlerinizde de en başta çürük ve dişeti problemleri oluşur.

Zaten siz implant yaptırmaya karar vermiş bir kişi olarak ,kendinize verdiğiniz önem ve bilinç düzeyinizle hijyen konusunu rahatlıklabaşarabileceksiniz demektir. Doktorunuz tarafından verilecek ufak bir eğitimle ve rutin kontrollerle sorunsuz bir implant hastası olacağınızı tahmin ediyoruz. Bir diğer önemli konu ise sigaradır.Özellikle operasyondan sonra iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyeceğinden sigara içmemeniz gereklidir.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Kimler dental implant kullanamazlar?”]

Kontrol altında olmayan şeker hastaları, kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler, çok uzun yıllar kortizon almış ve halen almaya devam edenler implant yaptıramazlar.Önceden çok büyük miktarda kemik kaybı olan kişilerde de implant yapılamıyordu. Ancak günümüzde KEMİK GREFTLER le çene kemiği implanta uygun hale getirilerek implant uygulaması yapılabiliyor.

[/vc_toggle][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css=”.vc_custom_1499436626592{margin-bottom: 30px !important;}”][vc_column_inner width=”1/2″ css=”.vc_custom_1498320239099{padding-right: 0px !important;padding-left: 0px !important;}”][vc_video link=”https://vimeo.com/28839633″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_video link=”https://vimeo.com/28839753″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/4″ offset=”vc_col-lg-3 vc_col-md-6 vc_col-xs-12″][vc_wp_custommenu title=”Tedavilerimiz” nav_menu=”17″][vc_wp_text title=”E-Bülten’e Kaydolun”][/vc_wp_text][contact-form-7 id=”2864″][vc_wp_posts title=”Son Paylaşımlar” number=”5″][vc_wp_text title=”Randevu Alın”]Kliniğimizde her türlü diş sorunlarınız ve tedavileriniz için kolayca randevu alabilirsiniz.[/vc_wp_text][/vc_column][/vc_row]