Sıkça Sorulan Sorular

[vc_row][vc_column width=”3/4″ css=”.vc_custom_1499429691559{margin-bottom: 30px !important;padding-right: 25px !important;}” offset=”vc_col-lg-9 vc_col-md-6 vc_col-xs-12″][vc_row_inner css=”.vc_custom_1499429223018{margin-bottom: 30px !important;}”][vc_column_inner][vc_toggle title=”Gülüş tasarımı nasıl yapılır?” css_animation=”none”]Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin meydana getirdiği bölgenin estetiği (beyaz estetik) ve diş etlerinin meydana getirdiği bölgenin estetiği (pembe estetik) değerlendirilir. Bu nedenle ilk olarak fotoğraf üstünde diş etlerinin hangi civarda olması gerektiği, hangi dişlerin tasarıma dahil edileceği değerlendirilir. Ardından dişlerin diş-dişeti-kemik seviyeleri klinik ve radyografik olarak incelenir. Daha sonra tedavi planı netleştirilir.[/vc_toggle][vc_toggle title=”Gülüş estetiğinde ki Önemli faktörler nelerdir?” el_id=”1486465453596-eadb9024-1eec”]

Dudak seviyesi, dişlerin boyları, dişeti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, güldüğümüz vakit dudak ve dişlerin ahengi ve gülme hattı gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan ahengi estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük ehemmiyet taşır.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Gülüş estetiği ne demektir?”]

Gülüş Estetiği, Dudaklar, dişeti, dişler gibi bir grup estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan temasının değerlendirildiği, ayrıntılı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Bleaching (Diş Beyazlatma) işlemi zor ve zahmetli midir?” el_id=”1486465453143-15df7484-74ad”]

Hayır! Ağız sağlığı teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde dişleriniz çok kısa bir sürede, güvenli ve etkin olarak dişler beyazlatılabilmektedir.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Bleaching (Beyazlatma) işlemi kimlere uygulanabilir?” el_id=”1486465452619-85b1e9fd-d3e7″]

Hemen hemen herkese! Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Dişhekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa daha beyaz ve doğal gülümseme için ideal bir çözümdür.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Dişlerde istenmeyen lekeler neden oluşur?” css_animation=”none” el_id=”1486465455111-0cc2408f-96b7″]Bunun bir çok sebebi olabilir. En yaygın olanları; yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardır. Dişlerin oluşumu boyunca kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı florit tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.

Bu durum dişin yapısından ileri gelebileceği gibi diş etkenlerin boyaması ile, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür nedeni ile, yaşlılıkla, dişe gelen bir darbe nedeni ile de dişlerde renklenme olabilir.[/vc_toggle][vc_toggle title=”Neden Ortodonti?” css_animation=”none”]

 • Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür ve bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur.
 • Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde bir takım problemler başlar.
 • Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yol açabilir.
 • Estetik olarak özellikle bazı vakalarda inanılmaz değişiklikler yaratılabilir.
 • Ortodontik braketler gülüşünüzü düzenlemek ve sağlığınıza kavuşmak için en iyi seçeneklerden biridir.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Ortodontik Tedavi Sırasında Dişler Nasıl Hareket Eder?” css_animation=”none”]

Diş üzerine braket ve tellerle bir kuvvet uygulanır. Böylece kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusunda bir yıkım olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Diş Taşı Nedir ? Diş Taşı Temizliği ve Diş Taşı Tedavisi.” css_animation=”none”]

Diştaşı(tartar, calculus), bakteri plağı adını verdiğimiz birikintilerin diş yüzeylerinde uzun süre kalması sonucu oluşan sert yapılardır.

Oluşumunda tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonları etkindir.

Temizlenmeyen plak üzerine bu inorganik kristaller çöker ve diş yüzeyindeki sert yapıları oluştururlar.

Diş taşlarının oluşmaması için ağız hijyenine dikkat edilmeli ve dental plakların etkin bir biçimde temizlendiğine emin olunmalıdır.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Diş Beyazlatma Esnasında Acı Hissedilir mi ?” css_animation=”none”]Diş beyazlatma işlemi esnasında anestezi uygulanmamakta ve her hangi bir iğne yapılmamaktadır. Çünkü işlem diş mine’sine uygulanmaktadır, dişlerin en üst tabakasına uygulanan bir işlem olduğu için hiç bir ileti sistemi bulunmadığından dolayı acı ve sızı hissedilmez.

Beyazlatma işleminin tek sıkıntılı tarafı hastamızın ağzının uzun süre açık kalmasıdır. (en az 1 saat). Bunun dışında hastamız normal yaşamında sıcak ve soğuklardan dişlerinde bir üşüme hissedebilir. Eğer bu işlem devam ederse mutlaka hekimini uyarmak zorundadır. Hekimin uygulayacağı bir florlama (flor kaşığı ile müdahele) sonrasında bu hassasiyette tamamen kaybolur.

Diş beyazlatma işlemi hastalarımıza hiç bir ağrı veya sızı yaşatmamaktadır.[/vc_toggle][vc_toggle title=”Protez diş ne zaman gereklidir ?” css_animation=”none”]Estetik amaç ön plandadır ama bunun dışında aşırı harabiyetli dişlerde, diş eksikliklerinde, tam dişsizlik durumlarında, kalıtımsal veya ailesel genetik diş problemlerinde protezler uygulanır.[/vc_toggle][vc_toggle title=”Yirmi yaş dişlerin neden çekilmesi gerekir?” css_animation=”none”]

 • ÇÜRÜK: dişin sürmesi sırasında oluşan yuvada tükrük, bakteri ve yiyecek artıkları birikirse dişte çürük oluşturabilir ve yanındaki dişide tehdit edebilir.bunları erken fark etmek zordur. Çürük oluşursa bu dişlerde ve çevre dokularda enfeksiyona ve apseye neden olabilir.Ağrılı durumlar görülebilir.
 • DİŞETİ APSESİ(PERİKORONİTİS): bir kısmı sürmüş dişlerde , o bölgedeki enfeksiyon yumuşak dokuyada sıçrar ve ağız kokusuna , ağrıya ve ödeme neden olur.bazı durumlarda ağzın tam açılamaması Halide oluşur(trismus).bu durum daha da ilerlerse lenfler aracılığı ile  yanak ve boyun bölgesine de yayılır. Bu bölge iyi temizlenemediği için enfekte olmaya yatkındır.
 • BASINÇ AĞRISI: Sürme sırasında 20 yaş dişleri komşu dişlere de baskı yapıp o bölgede basınç ağrısına neden olabilir. hatta yandaki dişte aşınmaya, rezorpsiyona neden olabilir.
 • ORTODONTİK AMAÇLI: Birçok genç birey dişlerindeki çapraşıklıkları düzeltmek için ortodontik tedavi görmektedir. Yirmi yaş dişlerinin sürme basınçları diğer dişlerede kuvvet uygulayıp, itmeye neden olur ve bunun sonuçu dişlerde çapraşıklıklar oluşur.
 • PROTEZLE İLGİLİ SEBEPLER: Protez planlaması yaparken yirmilik dişleride hesaba katmalıyız, çünkü yirmilik dişler protetik olarak nadiren kullanılırlar. Bazı durumlarda bu nedenle 20 yaş dişlerinin çekimi gerekebilir.
 • KİST OLUŞUMU: Gömülü dişler sürerken çevresindeki folikülün(kılıf) rezorbe olmamasından kaynaklanan kistik oluşumlar görülebilir. Bu oluşumlar büyüyüp kemikte rezorpsiyona(aşınmaya) neden olabilir ve kemikte büyük boşluklar oluşturup çene kemiğini zayıflatabilir. Bunlarda çene kemiğinde kırıklara yol açabilir. Nadirde olsa bu kistler tümörlere dönüşebilir. Bu riski almamak için yirmilik dişlerin çekimi geciktirilmeden yapılmaktadır.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Hamileliğin ağız diş sağlığıma olumsuz etkisi var mıdır?” css_animation=”none”]

Hamilelik her anlamda titizlikle geçirilmesi gereken bir süreçtir.

Annelerin beslenmeleri, kullandıkları ilaçlar, bazı hastalıklar bebeğin ağız ve diş sağlığını önemli ölçüde etkiler. Olumsuzlukların önüne geçebilmek için sağlığınıza dikkat etmek, hekim denetiminde olmak ve tavsiyelerine uymak gereklidir.

Hamilelik ayrıca annenin kendi ağız ve diş sağlığı açısından da oldukça dikkat etmesi gereken bir dönemdir.

Hamilelikte anneler mutlaka diş kaybı yaşarlar şeklindeki inanış yanlıştır.

Eğer diş kaybı oluşuyorsa bunun nedeni bu dönemde oldukça fazla olan bulantı, kusma gibi etkenlerden dolayı bozulan ağız hijyenidir.

Hijyen olmayan bir ağızda plak birikimi artacak, çürüklerin oluşumuna zemin hazırlanacaktır.

Ayrıca hamilelik gingivitisi denilen dişeti sorunu da oluşabilir.

Bu dönemde de düzgün plak kontrolü ve kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenme sizi muhtemel zararlardan koruyacaktır.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Dişlerinizi nasıl fırçalayacaksınız?” css_animation=”none”]

Ağız ve Diş sağlığı gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde en önemli rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ancak diş hastalıkları hayatımızı doğrudan tehdit etmediği için gerek biz gerekse de bu hastalığa yakalananlar diş sağlığına çok fazla önem vermiyor. Bu da beraberinde birçok sorunu getiriyor.

Ağzımız sindirim sistemine girişin bir parçasıdır. Bu nedenle ister istemez ağzımızda yaşayacağımız sorunlar sindirim sistemimizi de doğruda etkileyecektir. Ağız bunun yanı sıra tat alma ve konuşma sırasında da bizlere yardımcı oluyor. Eğer ağız ve Diş sağlığı hakkında gerekli önlemleri almazsak o zaman bunlarda da sıkıntı yaşayabiliriz.

Dişlerde meydana gelen birçok farklı rahatsızlık bulunuyor. Ancak bunlar arasında en önemlisi dişlerde meydana gelen çürümeler ve diş etlerindeki iltihaplanmalardır. Eğer bu hastalıklar fazla ciddiye alınıp önlem alınmazsa o zaman bu durum diş yuvasının bağlı olduğu çene kemiğinin erimesine bile neden olabilmektedir. Diş eti rahatsızlıklarının neden olacakları sadece bunlarla da sınırlı kalmayacak. Bunun yanı sıra vücuttaki diğer organlarda diş eti rahatsızlıklarından olumsuz etkilenecektir.

En çok rastlanan diş rahatsızlıkları: Diş çürümesi, diş eti hastalıkları ve dişlerin gelişim bozukluklarıdır. Bu sorunları atlatmak elbette çok kolay! Ancak bunun için gerekli önlemleri almamız gerekiyor. İlk olarak bir diş doktora giderek dişinizde ve diş etlerinizde sorun olup olmadığını öğrenmeniz şarttır. Çünkü Diş sağlığı için erken tanı oldukça önemlidir. Bu nedenle en az yılda iki defa diş doktorunuza gitmeniz sizin ve diş sağlığınız için oldukça iyi olacaktır.

Diş sağlığınızı korumak için dişlerin fırçalanması son derece önemlidir. Özellikle florlu diş macunlarını tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca şekerli yiyeceklerden uzak durmalı ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Peki, dişlerinizi nasıl fırçalayacaksınız?

Dişlerinizi fırçalamak için ilk olarak doğru bir diş fırçası seçmeniz gerekiyor. Bunun içinde naylon fırçası olan ve orta sertlikteki bir diş fırçası size yardımcı olacaktır. Ayrıca diş macunu seçimi konusunda da dikkatli olmalısınız. Bunun içinde tartar oluşumunu ortadan kaldıran diş macunlarını seçmeniz Diş sağlığı koruması için yeterli olacaktır.

[/vc_toggle][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/4″ offset=”vc_col-lg-3 vc_col-md-6 vc_col-xs-12″][vc_wp_custommenu title=”Hizmetlerimiz” nav_menu=”17″][vc_wp_text title=”e-Bülten Aboneliği”][/vc_wp_text][contact-form-7 id=”2864″][vc_wp_posts title=”Son Gönderiler” number=”5″][/vc_column][/vc_row]